top of page

Gıda Reklamlarının Çocuklar Üzerindeki Etkisi Nedir?Çevremizde bizi etkileyen birçok faktör mevcut, bunlar telefon, televizyon gibi teknolojik faktörlerdir. Yaşadığımız bu çağın adı ‘’Teknoloji Çağı’’ olarak adlandırılıyor. Biz yetişkinler kadar çocuklarda teknoloji ile oldukça ilgili. Hayatımızın merkezinde yer alan iletişim araçlarından olumlu veya olumsuz yönde etkilenmek ise tamamen bizim kontrolümüze bağlı. Hayatta en değerli varlığımız çocuklar. Onlara hayatı öğretiyoruz, büyütüyoruz ve en önemlisi seviyoruz.

Sevgili Doğan Cüceloğlu’nun ‘’Geliştiren Anne-Baba’’ adlı kitabında geçen bir cümlesini sizlerle paylaşmak istiyorum;

‘’Büyükler bilen insanlar, küçükler ise öğrenen. Çocukların dünyayı keşfetmesine ilgi duyan ve onlara bu fırsatı veren bir ortam, çocuklar için en sağlıklı gelişim ortamıdır.’’

Bu konuda anne ve babalara çok önemli görevler düşüyor. Çocukların yeme-içme alışkanlıkları; fiziksel, ruhsal sağlık açısından oldukça önemli ve bu alışkanlıklar yaşadıkları eve, bulundukları çevreye, ebeveynlere, izledikleri çizgi film ve programlara göre etkilenmektedir. Çocukları yemeğini yesin diye televizyon başına oturtmak, ebeveynler işlerini yaparken; çocuklarının ellerine telefon verilmesi olumsuz bir durum olmakla beraber ebeveyn-çocuk ilişkisini zedeler.
Bir insanın bütün yaşları önemlidir, her yaşta farklı bir deneyim elde eder fakat 0-3 Yaş kişiliğin ve karakterin, yetişkin olarak beyninin oluşmasındaki en önemli dönem olmakla beraber okul öncesi dönemle bu oluşum devam eder. Bunun sebebi o dönemlerde çocuk dünyayı ve çevreyi tanır, gördüklerini taklit eder ve doğru olarak kabul eder. Öğrendiği bilgiler, hareketler kalıcı hale gelir ve asla unutulmaz. Çocuklar reklamlarda veya çevresinde gördüklerinden hemen etkilendikleri için gördüğü şeyleri isteme eğilimi gösterirler. Bu yüzden bir çocuğun izlediği reklamlardan etkilenme olasılığı bir yetişkine göre daha fazladır. Biliyoruz ki ‘’Gıda Reklamlarında’’ yiyecek-içecekler normalden çok daha gösterişli, etkileyici bir şekilde karşımıza çıkar. Özellikle çocukları etkilemek için çizgi film karakterlerinin kullanılması, oyuncak hediye eden gıdaların reklamlarda gösterilmesi oldukça ilgi çekici ve etkileyicidir. Televizyon karşısında fazla vakit geçirmek hareketsiz bir yaşamı sunmakla beraber sağlıksız beslenmeye de yol açar.


ÖNERİLER:

1-Gösterilen reklamlar konusu itibariyle ‘’sağlıklı beslenme’’ üzerine olmalıdır.

2-Hazır gıdalar tercih edilmemeli, ‘’janjanlı paketlerde’’ satılmamalıdır.

3-Evlere alışveriş yaparken zararlı yiyecek ve içecekler alınmamasına özen gösterilmelidir.

4-Bütün zamanımızı televizyon karşısında geçirmemeli, çocuklarımızı bu alışkanlıktan uzak tutmalıyız.


Yazar: Aysima Çetin

132 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page