top of page

Çocuklar İçin Film Önerileri

Herkese merhaba! Düşünen, sorgulayan ve vicdanlı çocuklarla dolu bir dünya hayali ile ortaya çıkan Çocuklar İçin Düşünme Merkezi’nin, aylık yayınlayacağı e-bülten sayfasının ilk yazısına hoş geldiniz! Sitemizin bu bölümünde siz ebeveynlerimize, çocuklar ile ilgili film-kitap-oyun tavsiyeleri ve aklınıza gelebilecek birçok konuda içerik üretmeyi planlıyoruz. İlk içeriğimiz çocuklarınızla keyifle izleyebileceğiniz ve sonrasında üzerine bol bol konuşabileceğiniz iki film önerisinden oluşuyor.


Ratatouılle/ Aşçı Fare

Etrafımız çoğu zaman bize sınırlar çizen insanlarla doludur. ‘Bunu yapamazsın, bu görev için yeterli değilsin.’ Özellikle küçük yaşta maruz kalınan bu sözler #çocuklarda büyük travmalara ve #özgüven kaybına sebebiyet verebilmektedir.

Ramy, yemek yemeyi çok seven, ancak etrafındaki farelerin aksine çöpten beslenmeyip daha kaliteli yemeklerin peşinde olan bir faredir. Etrafındaki tüm bu olumsuz seslere rağmen çok iyi bir aşçı olmanın hayalini kuran Ramy, başına gelen bir talihsizlikten sonra kendini bir anda Fransa’nın en ünlü restoranının kanalizasyonunda bulur. Bu restoranda, kendisi gibi çoğu zaman sınırların içine hapsedilmiş Alfredo ile tanışır ve ikilimizin macerası başlar. 6 yaş üzeri çocuklar için uygun olan bu film, ‘En İyi Animasyon Filmi’ Oscar’ını almıştır. Çocuğunuzla birlikte keyifle izleyebileceğiniz bu film çocuklara kendine güven, takım çalışması gibi kavramlar eşliğinde harika bir hikâye sunuyor.

Zootropolis: Hayvanlar Şehri (Zootopia)

Çocukluk çağında öğretilen cinsiyete dayalı roller çocukların meslek seçimi başta olmak üzere gelecekteki tüm kararlarını etkileyebiliyor. Kız çocuklarına mutfak eşyaları, erkek çocuklarına doktor oyuncakları sunmak, meslekleri cinsiyetlere göre ayırmalarına neden olabiliyor. Filmimiz, binbir çeşit hayvanın yaşadığı Zootropolis’te, şehrin ilk ve tek polis memuru olan tatlı tavşan Judy Hopps’un hikayesini ele alıyor. Yeni görevi için tilki Nick Wilde’den yardım isteyen Judy bu yeni takım arkadaşıyla birlikte sürükleyici bir maceraya atılıyor. Mesleklerin cinsiyetinin olmadığı ve bir işte en iyisi olabilmek için gerekli şeyin sadece çok çalışmak ve inanmak olduğu üzerine odaklanan animasyondaki tembel hayvanlar bölümüyse sizi ve çocuklarınızı kahkahaya boğacak bir eğlence sunuyor..


Şimdiden tüm ebeveynlerimize ve çocuklarımıza iyi seyirler diliyoruz. Animasyonlar hakkında fikirlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!


Yazar: Aleyna Şevval Akbaş

165 görüntüleme0 yorum

Yorumlar


bottom of page